Kas izraisa mutes elpošanu?
Mūsu ķermenis ir veidots, lai elpotu caur degunu, taču ir daudz iemeslu, kāpēc cilvēki elpo caur muti. Minot dažus no polulārākajiem: saaukstēšanās gadījumā, ja ir aizlikts deguns; hronisku deguna blakusdobuma problēmu gadījumā; vai arī nelabvēlīga ieraduma gadījumā.
Mutes elpošanas simptomi pieaugušajiem
- Krākšana – elpošana caur muti ir viens no biežākajiem krākšanas cēloņiem.
- Pamošanās ar siekalām uz spilvena, sausu muti, aizsmakušu balsi un sliktu elpu – elpojot caur muti, gaiss netiek filtrēts un mitrināts. Siekalas ir atbildīgas par mutes un rīkles mitruma uzturēšanu, taču guļot ar atvērtu muti, tās izžūst un bez tām var rasties nepatīkami simptomi, kā sāpošs kakls un slikta elpa.
- Miega problēmas – regulāra celšanās nakts laikā, nogurums pēc pamošanās un dienas laikā var liecināt par nepareizu elpošanu. Mutes elpošana var izraisīt miega traucējumus, jo tā ietekmē pāriešanu dziļā miega fāzē, kas nepieciešama gan ķermenim, gan prātam.
Mutes elpošanas simptomi bērniem
- Sejas attīstība – Nepareizās mēles pozīcijas dēļ, bērniem, kas elpo caur muti, var būt sašaurināta sejas forma un mazattīstīts žoklis vai zods.
- Uzvedības problēmas, viegla aizkaitināmība, miegainība dienas laikā, kā arī grūtības koncentrēties – tāpat kā pieaugušajiem, arī bērniem mutes elpošana var ietekmēt miega kvalitāti. Bērniem tas var izraisīt ne vien nogurumu, bet arī aizkaitināmību, atmiņas un uzvedības traucējumus, kas savukārt var ietekmēt mācību procesu un sociālo attīstību. Dziļās miega fāzes laikā izdalās cilvēka augšanas hormons, kas ir atbildīgs par kaulu augšanu. Ilgstošs, traucēts miegs, samazina šī hormona daudzumu, kas tālāk negatīvi ietekmē bērna attīstību.
- Raudāšana naktī, sausas un saplaisājušas lūpas – bērni, elpojot caur muti, pakļauj lūpas, mutes dobumu un rīkli sausam gaisam, kas var izraisīt lūpu saplaisāšanu, kakla un mutes kairinājumu un sāpju sajūtu, kas vēl vairāk traucē miegu.
Vecākiem jāapzinās šie simptomi – agrīna mutes elpošanas diagnosticēšana un ārstēšana var novērst ilgtermiņa veselības problēmas.
Ja bērns nepareizi elpo, viņš, iespējams, nesaņem pietiekami daudz skābekli, kas nepieciešams smadzeņu pareizai darbībai. Tas var izraisīt miega traucējumus, kognitīvās attīstības aizkavēšanos, koncentrēšanās un problēmrisināšanas grūtības, sociālo aktivitāšu un emocionālās attīstības traucējumus, vājus panākumus skolā un nepareizas diagnozes uzstādīšanu – piemēram, UDHS.
Vairāk par uzvedības problēmām, kas saistītas ar mutes elpošanu – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8645617/#:~:text=Literature%20also%20shows%20that%20children,develop%20behavioral%20problems%20resembling%20ADHD.
Kā elpošana caur muti ietekmē miegu?
Miega apnoja ir stāvoklis, kad ķermenis miegā pārtrauc elpošanu un pamostas, lai atsāktu normālu elpošanas ritmu. Šādu miega pārtraukumu risku nakts laikā palielina elpošana caur muti, jo miega laikā, atslābstot rīkles muskuļiem, var aizsprostoties deguna eja. Miega apnoja var pastiprināt citus traucējumus – atmiņas zudumu, depresiju, atvilni, astmu, augstu asinsspiedienu un augstu holesterīna līmeni, taču nopietnākais traucējums ir saistīts ar miega kvalitāti.
Mutes elpošana izraisa arī krākšanu, kas ir vēl viens bieži sastopams traucējums. Līdzīgi kā miega apnojas gadījumā, krākšanu izraisa gaiss, kas elpošanas laikā tiek izspiests cauri aizsprostotiem elpceļiem. Krākšanu var ietekmēt dažādi faktori, kā dzimums, svars un vecums, taču ar šo traucējumu ir saistīta arī mutes elpošana.
Svarīgi neattiekties pret krākšanu tikai kā kaitinošu ieradumu, jo tā var ietekmēt miega kvalitāti, kā arī liecināt par miega apnojas attīstīšanos.
Šādi traucējumi var novest pie niktūrijas jeb pamošanās naktī urīnpūšļa problēmu dēļ. Pētījumos konstatēts, ka šie divi aspekti ir saistīti. Miega apnoja un traucēta elpošana var izraisīt hormonu izmaiņas, kas regulē šķidruma tilpumu organismā. Ir pierādīts, ka miega apnojas problēmu risināšana samazina nakts mošanās reižu skaitu.
Pilnvērtīgs miegs ne tikai uzlabo smadzeņu darbību, mazina stresu un uzlabo vispārējo veselību, bet var arī samazināt demences un sirds slimību risku.
Kā atbrīvoties no mutes elpošanas?
Jo ātrāk traucējums tiek konstatēts, jo vieglāk būs to novērst – dažreiz pietiek ar ieraduma maiņu, veicinot elpošanu caur degunu. Tas nekavējoties mazinās daļu no simptomiem, piemēram, sausumu mutē. Attiecībā uz citiem simptomiem, piemēram, sejas formas izmaiņām vai miega apnoju, var būt nepieciešams ilgāks laiks un papildus speciālistu atbalsts.
- Slimības ārstēšana – ja mutes elpošanu izraisa, piemēram, astma vai deguna blakusdobumu infekcijas, svarīgi to izārstēt. Svarīgi vērot, lai neveidotos mutes elpošanas ieradums arī pēc izveseļošanās.
- Konsultēties ar ārstu – elpošanu caur muti var izraisīt arī pastāvīgi fiziski traucējumi, piemēram, palielināti adenoīdi, novirzījusies deguna starpsiena vai šauri deguna blakusdobumi. Šādā gadījumā ausu, kakla un deguna ārsts var ieteikt, kā konkrētajā situācijā rīkoties.
- Novērst alerģijas – hronisks siena drudzis vai citas alerģijas ir biežs mutes elpošanas cēlonis. Ir daudz veidu, kā mazināt alerģijas izpausmes, no antihistamīniem līdz gaisa attīrīšanas iekārtām.
- Ortodonta konsultācija – lai koriģētu izmanītu sejas formu pieaugušajiem, var būt nepieciešama ortodontiska ārstēšana.
Elpošana caur degunu sniedz daudz priekšrocību – elpojot caur degunu, organismā izdalās slāpekļa oksīds (NO), kas paplašina asinsvadus un atvieglo skābekļa apriti organismā; deguna matiņi veido dabisku aizsargbarjeru, neļaujot svešķermeņiem nokļūt organismā; deguna ejas sasilda gaisu, pirms tas nonāk plaušās.
Elpojot caur degunu, mēlei jāatrodas mutes dobuma augšpusē aiz augšējās zobu rindas. Kad mēle ir šādā stāvoklī, mute dabiski aizveras. Mēli var trenēt, tāpat kā citus ķermeņa muskuļus, un atbrīvoties no mutes elpošanas ieraduma.
Kā mēs varam novērst iepriekš aprakstīto mutes elpošanas negatīvo ietekmi? Viena no populārākajām un mājas apstākļiem piemērotākajām metodēm ir MyoTape – teipi, kas izstrādāti, lai veicinātu elpošanu caur degunu, miega un fizisko aktivitāšu laikā maigi turot lūpas sakļautas. Piemērots pieaugušajiem un bērniem, MyoTape palīdz mainīt elpošanas paradumus, mazinot negatīvās sekas, kas rodas, elpojot caur muti.