Cik izplatīta ir mutes elpošana?
Jūs varētu būt pārsteigts, uzzinot, ka saskaņā ar 2020. gada pētījumu, aptuveni 17,2 % pacientu vecumā no trīs līdz astoņdesmit trīs gadiem galvenokārt elpo caur muti. Satraucoši, ka šie rādītāji ir daudz augstāki bērnu vidū, jo pētījums liecina, ka aptuveni 55 % bērnu elpo caur muti. Kā arī pētot bērnus vecumā no 6 līdz 12 gadiem atklāja, ka satraucošs skaits (51 %) no viņiem ir “jaukta tipa elpotāji”, kas nozīmē, ka viņi elpo gan caur degunu gan caur muti.
Neredzamās mutes elpošanas sekas
Elpošana caur muti nav tik nekaitīga, kā šķiet. Arvien vairāk pierādījumu liecina, ka tā tieši veicina problēmas ar zobiem, piemēram, smaganu slimības, halitozi un zobu bojāšanos. Taču ietekme neaprobežojas tikai ar mutes veselību. Elpošanai caur muti ir negatīva ietekme uz cilvēka vispārējo labklājību – tā negatīvi ietekmē visu, no miega kvalitātes līdz kognitīvajām funkcijām.
Siekalu izžūšanas ietekme uz mutes veselību
Viena no primārajām sekām, ko rada elpošana caur muti, ir skābuma palielināšanās mutes dobumā, ko izraisa siekalu ražošanas samazināšanās. Kad mute izžūst, mutē savairojas skābi ražojošās baktērijas, un tiek apdraudēta svarīga siekalu aizsargfuncija. Rezultāts? Paaugstināta zobu aplikuma un zobakmens veidošanās iespējamība, mutes piena sēnīte un minerālvielu zudums no zobu virsmas – tie visi ir zobu kariesa priekšteči.
Pētījumos, kuros piedalījās bērni, ir konstatēta statistiski nozīmīga saikne starp elpošanu caur muti un halitozi. Pieaugušajiem sausa mute, kas ir bieži sastopams elpošanas caur muti simptoms, ir saistīta ar aptaukošanos, arteriālo hipertensiju un hiperglikēmiju. Jāatzīmē, ka elpošanai caur muti nav jābūt pastāvīgam ieradumam, lai šīs problēmas parādītos. Pētījumi liecina, ka pat jaukta oronazāla elpošana var būt kaitīga, un vienā no pētījumiem par maloklūziju tā aprakstīta kā “viens no kaitīgākajiem ieradumiem”. Turklāt, ja ir raksturīga lūpu nesakļaušanās vai augšlūpa nepietiekami nosedz zobus, tādas problēmas kā aplikums un gingivīts, visticamāk, būs daudz nopietnākas.
Plašāka mutes elpošanas ietekme uz veselību
Elpošanas caur muti ietekme sniedzas daudz tālāk par mutes veselību. Savos eksperimentos norvēģu ortodonts Dr. Egils Harvolds (Dr. Egil Harvold) atklājis, ka elpošana caur muti bērnībā var izraisīt neatgriezeniskas izmaiņas sejas attīstībā. Tas negatīvi ietekmē deguna elpceļu attīstību, potenciāli paverot iespējas elpošanas un ar elpošanu saistītajām veselības problēmām.
Elpošanas caur muti ietekme ir plaša un būtiska – no sirds un asinsvadu slimībām un miega traucējumiem līdz fiziskām sāpēm un pat seksuālai disfunkcijai. Tā var nospēlēt zināmu lomu runas un stājas traucējumu attīstībā, bērniem radīt miega traucējumus, kas tālāk izraisa kognitīvus traucējumus, un šāda elpošana ir saistīta ar tādiem stāvokļiem kā atopiskais dermatīts un tonsilīts. Turklāt cilvēkiem, kas elpo caur muti, bieži ir novērojamas izmaiņas uzvedībā, tostarp sliktas koncentrēšanās spējas, miegainība dienas laikā, trauksme un nemiers.
Elpošana caur degunu: dziļāka miega atslēga
Elpošana caur degunu ir ļoti svarīga labas veselības uzturēšanai un dziļa, atpūtu nodrošinoša miega sasniegšanai. Tas lielā mērā ir saistīts ar faktu, ka elpošana caur deguna ir efektīvāka nekā elpošana caur muti, tā uzlabo skābekļa līmeni asinīs. Turklāt elpošana caur degunu arī palīdz uzturēt normālu sirdsdarbību un līdzsvaro asinsspiedienu. Abi šie faktori veicina labāku miega kvalitāti.
Cīņa ar miega traucējumiem un krākšanu
Krākšana un obstruktīva miega apnoja – apstākļi, ko raksturo elpošanas pārtraukumi miega laikā – var būtiski pasliktināt miega kvalitāti. Par laimi, elpošana caur degunu var palīdzēt. Veicinot efektīvu gaisa plūsmu un mazinot elpošanas traucējumus, elpošana caur degunu var mazināt krākšanas un miega apnojas simptomu smaguma pakāpi, tādējādi nodrošinot mierīgāku miegu.
Viens no efektīvas elpošanas caur degunu miega laikā rādītājiem ir pamošanās ar mitru muti. Ja mute pēc pamošanās ir sausa, tas var liecināt par elpošanu caur muti miega laikā, kas ir mazāk efektīva un var traucēt miega ciklu.
Kā novērst mutes elpošanu
Kā mēs varam novērst iepriekš aprakstīto mutes elpošanas negatīvo ietekmi? Viena no populārākajām un mājas apstākļiem piemērotākajām metodēm ir MyoTape – teipi, kas izstrādāti, lai veicinātu elpošanu caur degunu, miega un fizisko aktivitāšu laikā maigi turot lūpas sakļautas. Piemērots pieaugušajiem un bērniem, MyoTape palīdz mainīt elpošanas paradumus, mazinot negatīvās sekas, kas rodas, elpojot caur muti.